شماره تماس : 02177941954 / 02177946811 / 09107241891 / ساعت کاری از 10صبح تا 8 بعد از ظهر

تزریق بوتاکس

/تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس2022-03-02T20:50:46+00:00

بوتاکس

بوتاکس از کلستریدیوم بوتولینوم مشتق شده است. باکتری ای که اگر توسط انسان خورده شود خطرناک است اما اگر در آزمایشگاه برای تولید مواد آرایشی و بهداشتی استفاده شود بی خطر است. این مواد در اصل برای درمان اسپاسم بیش از اندازه چشم تولید شده بود چرا که عضلات را منجمد و فلج می کند. بعدا پزشکان متوجه اثرات این ماده بر روی فلج کردن عضلات صورت و کاهش چین و چروک سطحی آن شدند.

چیزی که به عنوان یک روش درمانی برای گرفتگی ماهیچه شروع شد, خیلی زود به یک روش زیبایی تبدیل شد که مزایای سلامتی بسیاری را به همراه داشت. در واقع, مزایای تزریق بوتاکس, فراتر از توانایی آن برای کاهش خطوط ریز و چروک هاست. بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است که توسط شرکت آلرگان آمریکا ساخته میشود در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود که معتبرترین آنها که در ایران موجود است دیسپورت نام دارد که ساخته شرکت ایپسن انگلیس و مورد تایید FDA است. جالب است که دیسپورت اکنون در خود آمریکا هم بهترین دارو تلقی می شود و گوی سبقت را از بوتاکس آمریکایی ربوده است.

مکانیسم اثر تزریق بوتاکس

در پزشکی مقادیر مشخصی از سم بوتاکس خالص به صورت رقیق و استریل برای اهداف زیبایی یا درمانی به کار می رود. پس از تزریق بوتاکس در محلی که پزشک متخصص و متبحر آن را مشخص می کند، تجزیه دارو آغاز می شود و با کاهش حرکت عضلات از طریق بلوک ایمپالس عصبی و فلج کردن ماهیچه باعث شل شدن آن می شود و سبب می گردد تا سطح پوست به تدریج صاف شود و چروک های متوسط تا شدید ناپدید شوند. با توجه به طول مدت اثر دارو و نظر پزشک فواصل تزریق دارو تعیین می گردد. اثرات درمانی و ضد درد بوتاکس تنها به دلیل شل شدن عضلات نیست، بلکه به طور مثال بوتاکس با ممانعت از ترشح استیل کولین از پایانه های عصبی مانع از ترشح انتقال دهنده های عصبی همچون ماده پی می شود.

کاربرد بوتاکس در زیبایی

1 – چین و چروک های پوستی به مرور زمان در اثر عواملی متعددی همچون تغییرات سلولی، کاهش کلاژن سازی پوست، آسیب ناشی از رادیکال های آزاد، تماس با نور خورشید، استرس و … ظاهر می شوند. در این میان استفاده از بوتاکس می تواند با از بین بردن چین و چروک هایی دینامیک (ناشی از حرکت ماهیچه)؛ سبب صاف شدن سطح پوست گردد.

2- جلوگیری از پیشرفت و توسعه چین و چروک های استاتیک (ناشی از کاهش کشسانی پوست)؛

3- از بین بردن خط اخم؛

4- از بین بردن چین و چروک ها در ناحیه گردن، چانه و دور لب؛

5- بالا کشیدن گوشه لب های آویزان؛

6- رفع خطوط پاکلاغی در اطراف چشم

7- بهبود حالت چهره و ابرو؛

8- جلوگیری از دیده شدن بیش از حد لثه در هنگام خندیدن؛

9- بالاتر بردن نوک بینی، از دیگر کاربردهای بوتاکس در زمینه زیبایی است.

 بوتاکس راه سیگنال هایی که از اعصاب به ماهیچه ی مورد نظر می روند را مسدود می کند. به این ترتیب ماهیچه ی مورد نظر دیگر نمی تواند با اعصاب ارتباط برقرار کند و به همین دلیل دیگر نمی تواند منقبض شود. به این ترتیب می توان از بروز چین و چروک بیشتر بر اثر حرکات غیر ارادی عضلاتی مثل پیشانی جلوگیری کرد.

بوتاکس برای میگرن مزمن، عرق کردن بیش از حد زیر بغل، مثانه بیش فعال، انحراف چشم، اسپاسم شدید گردن، بزرگ شدگی پروستات و موارد دیگری، اثرات درمانی موثر دارد.

 

 

برخی از تصاویر تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی دکتر ترنم لطفی :